Home Sports Heartland Huskie Girls Win Districts – 6 Girls & 10 Boys Qualify...

Heartland Huskie Girls Win Districts – 6 Girls & 10 Boys Qualify for STATE

1778
0

Heartland girls track team & coaches with their District Championship award! photo courtesy Deb Mierau

The Heartland Huskie girls and boys track teams had an awesome day at the District D-6 track meet at Kenesaw High School on Wednesday, May 8th. Both teams had many PRs, with the girls placing 1st and the boys 5th. Six girls punched their tickets for the State Track Meet in six events, and ten boys qualified for five events.

Head Coach Christa Lindsay said the Huskies had a very successful district meet, with the athletes stepping up to the challenge and performing to the best of their abilities. “We saw multiple PRs and are excited to be bringing 16 total athletes to State next week. I am so thankful for a supportive and motivated staff and athletes who always give their all. We are also very thankful for all the support from our school and community.”

The girls’ team brought home the gold, scoring a team-high 110 points. Freshman Tara Buzek had a spectacular day, placing first in the 800 M Run, 1600 M Run, and 3200 M Run. She was also on the Heartland 4 x 400 Relay team (Hayden Mierau, Isabel Johnson, Mariah Tessman) that won first place with a time of 4:25.03. Hayden Mierau placed first in the 200 M Run, and Mariah Tessman won the pole vault.

On the boys’ side, Luis Alvarez set a PR, placing second in the 200 M Dash with a time of 51.61. All three relays will be going to the State Track Meet for the boys: 4 x 100 (Luis Alvarez, Thane Wetjen, Jacob Goertzen, Samuel Friesen), 4 x 400 (Hudson Regier, Thane Wetjen, Luis Alvarez, Nick Thieszen), and the 4 x 800 (Holden Switzer, Hendric Switzer, Hudson Regier, Nick Thieszen)

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS:

100 M DASH: 8th place – Emersyn Oswald – 14.05

200 M DASH: 1st place – Hayden Mierau – 27.26; 4th place – Hallie Tessman – 28.52 (PR)

400 M RUN: 4th place – Mariah Tessman – 1:05.16; 6th place – Isabel Johnson – 1:07.42; 8th place – Hallie Tessman – 1:08.14

800 M RUN: 1st place – Tara Buzek – 2:28.21; 14th place – KatrinaMarie Epp – 2:59.02; 19th place – Jamisen Klein – 3:06.35

1600 M RUN: 1st place – Tara Buzek – 5:48.30; 2nd place – Madalyn Janzen – 5:49.70 (PR)

3200 M RUN: 1st place – Tara Buzek – 12:31.78 (PR); 2nd place – Madalyn Janzen – 12:36.45 (PR)

300 M HURDLES: 10th place – Meggan Friesen – 1:02.84; 12th place – Laura Splinter – 1:05.64

4 x 100 RELAY: 2nd place – Isabel Johnson, Mariah Tessman, Amanda Goertzen, Hayden Mierau – 53.58

4 x 400 RELAY: 1st place – Hayden Mierau, Isabel Johnson, Mariah Tessman, Tara Buzek – 4:25.03

4 x 800 RELAY: 6th place – Jamisen Klein, Riley Quiring, Faith Hiebner, KatrinaMarie Epp – 12:30.89

SHOTPUT: 3rd place – Allie Boehr – 33-00.25 (PR); 16th place – Faith Hiebner – 26-07.00; 20th place – Reese Regier – 25-05.75

DISCUS: 16th place – Allie Boehr – 73-03; 20th place – Reese Regier – 66-07; 24th place – Faith Hiebner – 59-05

HIGH JUMP: 10th place – Grace Splinter – 4-03.00

POLE VAULT: 1st place – Mariah Tessman – 10.00; 3rd place – Hallie Tessman – 9-00.00

LONG JUMP: 7th place – Amanda Goertzen – 14-06.50 (PR); 17th place – Kinsley Friesen – 12-10;

BOYS INDIVIDUAL RESULTS:

100 M DASH: 4th place – Samuel Friesen – 11:53

200 M DASH: 8th place – Jacob Goertzen – 24.89

400 M DASH: 2nd place – Luis Alvarez – 51.61 (PR)

800 M RUN: 12th place – Sam Quiring – 2:20.06; 13th place – Holden Switzer – 2:20.09; 16th place – Zane Swartzendruber – 2:25.21

1600 M RUN: 7th place – Trenton Goerzen – 5:03.03 (PR); 10th place – Zane Swartzendruber – 5:19.93; 20th place – Lane Farrall – 6:23.35

300 M HURDLES: 15th place – Nevada Goertzen – 51.06

4 x 100 RELAY: 2nd place – 45.25 – Luis Alvarez, Thane Wetjen, Jacob Goertzen, Samuel Friesen – 45.25

4 x 400 RELAY: 2nd place – Hudson Regier, Thane Wetjen, Luis Alvarez, Nick Thieszen – 3:36.77

4 x 800 RELAY: 3rd place – Holden Switzer, Hendric Switzer, Hudson Regier, Nick Thieszen – 8:37.72

SHOT PUT: 9th place – Devin Homolka – 37-05.50; 17th place – Cash Parrish – 34-11.50; 28th place – Jacob Goertzen – 25-09

DISCUS: 6th place – Devin Homolka – 118-08

HIGH JUMP: 4th place – Carter Siebert – 5-11; Sam Quiring – 5-11 (PR); 8th place – Camden Riggs – 5-03

POLE VAULT: 4th place – Kaleb Ostrander – 10-04; 6th place – Nevada Gloystein – 9-04

LONG JUMP: 10th place – Brady Goertzen – 17-08.50

Click here for FULL DISTRICT RESULTS

The Nebraska State Track Meet, Class D, will be held in Omaha at Burke Stadium on Friday and Saturday, May 17-18. Tickets may be purchased online here.

Photos courtesy Deb Mierau