Home Living Health 2011 Jaunt Results

2011 Jaunt Results [PHOTOS]

1605
0


Click here to Visit Gallery & purchase photos

Results

5K MEN – Overall winner: Reece Landenberger, Wichita, KS 18:01

Under 15: #1 – Coby Steingard,35:31.
20-29: #1 – Reece Landenberger, Wichita, KS, 18:01; #2 – Landon Goertzen, 20:25; #3 – Chris Buller, 20:46.
30-39: #1 – Chad Carlson, Aurora, 21:06; #2 – Kevin Bykerk, Grand Island, 24:17; #3 – Nathan Goertzen, 25:28.
40-49: #1 – Jeff Wiens, York, 25:46; #2 – Glen Ott, 29:25.
50-59: #1 – Brad Roth, Lincoln, 24:39.
60+: #1 – Gene Dondlinger, Shickley, 27:03; #2 – Loren Cooper, Hampton, 37:38; #3 – Don Peters, Irving, TX, 42:03.

5K WOMEN – Overall winner: Erin Esslinger, Aurora, 20:22

Under 15: #1 – Lauren Clark, York, (age 13) 21:36; #2 – Josie Lee, York (age 14) 25:06; #3 – Julia Smith, Aurora (age 9) 28:09
16-19: #1 – Haylee Steffen, 20:52; #2 – Abigail Cerveny, Aurora, 24:52.
20-29: #1 – Erin Esslinger, Aurora, 20:22; #2 – Christianne Kroeker, 21:15; #3 – Jenna Unruh, Wichita, KS, 25:32.
30-39: #1 – Dana Schmidt, York, 23:15; #2 – Christine Quiring, 25:58, #3 – Nicole Norris, Lincoln, 26:36.
40-49: #1 – Lana McCain, Grand Island, 27:13; #2 – Andrea Way, York, 27:59; #3 – Jenny Priessler, Giltner, 28:56.
50-59: #1 – Carol Janzen, 39:17, #2 – Patricia Mau, Geneva, 41:24; #3 – Karla Block, 46:03.
60+: #1 – Mary Johnson, Milligan, 40:49; #2 – Nancy Peters, Irving, TX, 51:18.

10K MEN – Overall winner: Larry Jones, Lincoln, 41:30

20-29: #1 – Preston Bolte, McCool Junction, 43:31; #2 – Neal Friesen, 50:07; #3 – Ryan Norris, Lincoln, 52:50.
30-39: #1 – Jeff Peters, 42:33; #2 – Euri Solis, 46:36.
40-49: #1 – Robert Masat, Grand Island, 45:27; #2 – Lynn Hall, 1:07:32.
50-59: #1 – Larry Jones, Lincoln, 41:30.
60+: #1 – Gene Buhman, York, 52:00; #2 – Richard Friedrichsen, Clarks, 53:53.

10K WOMEN – Overall winner: Tessa Siebert, 50:21.

20-29: #1 – Tessa Siebert, 50:21; #2 – Erin Kottich, Omaha, 50:22; #3 – Whitney Hiebner, 51:18.
30-39: #1 – Jennifer Stelk, Grand Island, 1:00:53.
40-49: #1 – Daphne Hall, 1:07:30; #2 – Deb Vanlaningham, York, 1:16:20.

ONE MILE – Overall Boy’s winner: Ryan Hunter, Aurora, 6:44
Overall Girl’s winner: Taylor Quiring, 7:44

Girls 8 & Under: #1 – Rachel Hunter, Aurora (age 7), 10:12
Girls 9-12: #1 – Taylor Quiring, (age 11), 7:44

Boys 8 & Under: #1 – Caden Carlson, Aurora (age 8), 10:08; #2 – Quinten Smith, Aurora (age 7), 10:52.
Boys 9-12: #1 – Ryan Hunter, Aurora, (age 10) 6:44.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.